sobota, 13 listopada 2021

„Przemoc nasza codzienna”, czyli nowy numer Kontaktu

Właśnie ukazał się nowy numer Magazynu Kontakt, dostępny w wersji papierowej i elektronicznej. Kilka tekstów w nim zawartych można przeczytać również w internecie.

Do tekstów tych należy m.in. wielogłos „Oblicza przemocy”, w którym znalazła się i moja krótka wypowiedź pt. „Czy potępienie przemocy może być niechrześcijańskie?”. Analizuję w niej przykład ruchu Black Lives Matter i systemowego rasizmu w Stanach Zjednoczonych, odwołując się jednocześnie do Księgi Jeremiasza. 

A oto pozostałe teksty dostępne obecnie w sieci. Jako redaktor Kontaktu polecam!

Ilustracja na okładce: Piotr Depta-Kleśta.



I.

Rozmowa Zuzanny Rokity z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk pt. „Czasskończyć z przemocowym romantyzmem!

W świecie jest wiele seksownych rzeczy – innych niż złapanie dziewczyny za ramię i przerwanie jej wypowiedzi pocałunkiem. Właśnie te nowe drogi – pokazywanie, że świadoma zgoda jest seksowna, a rozmowa o granicach nie psuje atmosfery – są kluczem do zmiany społecznej.

II.

Hubert Walczyński, „Jak zabija system”

Każdego dnia jesteśmy bombardowani informacjami o zamachach, prześladowaniach i morderstwach. Takie historie są poruszające, bo uderzają w ład i harmonię codziennego życia społecznego. Tymczasem ten właśnie ład jest siedliskiem przemocy systemowej.

III.

Ignacy Dudkiewicz, „Nie tak będzie między wami”

Gwałcenie dzieci i ukrywanie tego to najbardziej jaskrawy przykład przemocy w Kościele, ale bynajmniej nie jedyny. Potrzebujemy większej czujności także na inne przejawy przemocy, która krzywdzi ludzi i stoi w sprzeczności z Ewangelią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz